środa, 27 czerwca 2012

Ukraińskie drogi

Przyjeżdża Anglik na Ukrainę i bardzo zdziwiony podłym stanem ukraińskich dróg rzecze:
- Jakie straszne u was na tej Ukrainie drogi! Przejechałem bez problemów całą Europę, w Anglii mamy super drogi, we Francji drogi jak marzenie, w Niemczech idealne warunki dla kierowców, w Polsce już całkiem dobrze się jeździ, a na Ukrainie? Katastrofa!
Na to odpowiada mu Ukrainiec:
- drogi u nas takie jak u was w Anglii kobiety… zobacz: u nas piękne kobiety, jedziesz do Polski – też piękne, jedziesz do Niemiec czy Francji – jest trochę gorzej, ale da się żyć, a wjeżdżasz do Anglii i… koszmar, po prostu koszmar…

Na filmie hardcorowa droga między Odessą a Nikolajewem

Suma summarum jakby wziąć pod uwagę zarówno urodę kobiet jak i stan dróg, wypadamy najlepiej w europie.

środa, 6 czerwca 2012

21 postulatów "Solidarności"

Lech Wałęsa, pierwszy przewodniczący Solidarności i zdobywca pokojowej nagrody Nobla, w programie "Gość radia ZET" już po proteście Solidarności przed gmachem sejmu wyznał:

"Wałęsa: Gdybym był na miejscu Tuska wydałbym polecenie spałować (...)
Olejnik: Pałował by Pan członków, działaczy Solidarności?
Wałęsa bez zastanowienia: Tak. Z przewodniczącym na czele."

Niestety stanowisko swe podtrzymywał również w innych wywiadach udzielanych telewizji.

Przypomnę że działacze Solidarności, robotnicy, protestowali 11 maja 2012 przed sejmem, sprzeciwiając się podniesieniu wieku emerytalnego do 67lat.

Pan Lech Wałęsa zapomniał już o jakie ideały walczył i po której stronie. Przypomnę że ludzie z Solidarności sprzeciwiając się podniesieniu wieku emerytalnego, stanęli w obronie 21 postulatów Solidarności z sierpnia 1980, która to tablica została zaliczona w 2003 roku na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO "Pamięć Świata". Ubolewam że pamięć Lecha Wałęsy okazała się taka krótka, a ideały zmieniły się wraz z "punktem siedzenia".

Poniżej, zgodnie z oryginalną pisownią, postulaty zapisane 18 sierpnia 1980 r. na drewnianych tablicach:

1. Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych wynikających z ratyfikowanych przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczących wolności związków zawodowych.
2. Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.
3. Przestrzegać zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku i publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.
4. Przywrócić do poprzednich praw
a. ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976 r., studentów wydalonych z uczelni za przekonania,
b. zwolnić wszystkich więźniów politycznych (w tym Edmunda Zadrożyńskiego, Jan Kozłowskiego, Marka Kozłowskiego),
c. znieść represję za przekonania.
5. Podać w środkach masowego przekazu informację o utworzeniu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz publikować jego żądania.
6. Podać realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez: 
a. podanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej, 
b. umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform.
7. Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku jak za urlop wypoczynkowy, z funduszu Centralnej Rady Związków Zawodowych (CRZZ).
8. Podnieść zasadnicze uposażenie każdego pracownika o 2 tys. zł na miesiąc jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.
9. Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.
10. Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko nadwyżki.
11. Znieść ceny komercyjne oraz sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.
12. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej oraz znieść przywilejów Milicji Obywatelskiej, Służby Bezpieczeństwa i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych, zlikwidowanie specjalnych sprzedaży itp.
13. Wprowadzić na mięso i jego przetwory kartki - bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).
14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 55 lat, dla mężczyzn do 60 lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 dla mężczyzn bez względu na wiek.
15. Zrównać renty i emerytur starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych.
16. Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełna opiekę medyczną osobom pracującym.
17. Zapewnić odpowiednią ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.
18. Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres 3 lat na wychowanie dziecka.
19. Skrócić czas oczekiwania na mieszkania.
20. Podnieść diety z 40 do 100 złotych i dodatek za rozłąkę.
21. Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie czterobrygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy.

Warto powrócić do tamtych postulatów i głośno upominać się o ich spełnienie. Należałoby zatem egzekwować od polityków spełnienie obietnic wyborczych bez względu na partię z jakiej pochodzą. Cóż to za demokracja skoro politycy nie wypełniają tego do czego się zobowiązują.

A oto stary utwór Kazika odwołujący się do obietnicy Wałęsy że każdemu polakowi da 100 milionów złotych po wyborach (które notabene wygrał):




Jak się przygotować na nadchodzący kryzys?

Od pewnego czasu przysłuchuje się opiniom prof. Krzysztofa Rybińskiego, którego okrzyknięto czarnowidzem a którego ekonomiczne przewidywania spełniają się zadziwiająco często. Pan profesor nie jest oczytanym kujonem a raczej wykazuje się zrozumieniem zjawisk zachodzących na rynkach i potrafi łączyć fakty a co najważniejsze, przekazywać informacje w niezwykle prosty dla zwykłego człowieka sposób. Jest też osobą o niezwykłych doświadczeniach gdyż był wiceprezesem NBP, dyrektorem administracyjnym w Centrum Badań Ekonomicznych Europy Środkowej i Wschodniej oraz konsultantem Banku Światowego (długo by wymieniać zresztą wszystkie funkcje jakie sprawował). Na blogu swoim Pan Rybiński daje wskazówki jak przygotować się na nadchodzący kryzys:
  1. Pozbyć się funduszy akcyjnych i mieszanych, kupić dolary, jeny lub franki szwajcarskie, ewentualnie złoto, bo w kryzysie ceny akcji mocno spadną a złoty silnie się osłabi
  2. Osoby które znają się trochę na rynkach finansowych mogą sprzedać kontrakty terminowe na indeksy giełdowe w Europie, bo indeksy mogą silnie spaść
  3. Jak ktoś ma nieruchomość na wynajem, niech wynegocjuje długoterminowe stawki, bo te mogą spaść, ten kto wynajmuje niech skróci okres najmu, bo będzie mógł wynegocjowac korzystne warunki jak kryzys się nasili
  4. Szanować swoją pracę, bo bezrobocie silnie wzrośnie i będą zwolnienia, najlepiej rozpocząć w pracy jakiś ważny długoterminowy projekt, żeby nie mogli osoby prowadzącej ten projekt zwolnić
  5. Dostawcy towarów i usług niech obniżą ceny w zamian z zapewnienie sobie długoterminowych kontraktów z wysokimi karami za ich zerwanie
  6. Osoby żyjące na bieżąco niech zaczną budować sobie bufor oszczędnościowy na gorsze czasy
  7. Spłacić kredyt walutowy wcześniej, bo raty mogą wzrosnąć
  8. Znaleźć szkolenia, które pozwolą zdobyć kwalifikacje, żeby znaleźć szybko inną pracę jak pojawią się grupowe zwolnienia
  9. Szefowie firm powinni szukać innych rynków na swoje towary, bo obecne rynki mogą się skurczyć
  10. Budować zapasy gotówki, bo w kryzysie spadną ceny większości aktywów (akcji, ziemi, nieruchomości, firm), co pozwoli na tanie kupno za jakiś czas (rok, dwa, kilka lat, w zależności od długości i dotkliwości kryzysu)
  11. W przypadku bardzo ciężkiego kryzysu niektóre banki mogą zbankrutować, można się przed tym zabezpieczyć przesuwając oszczędności do banków państwowych, w Polsce jest to BGK
  12. W kryzysie nie liczy się zwrot z kapitału, tylko zwrot kapitału, trzeba dostosować swoje inwestycje do tej zasady
  13. Firmy powinny wynegocjować z bankami wyższe linie kredytowe, zanim zostaną obcięte
  14. Sprzedać aktywa w krajach PIGS,  zanim stanieją
 Dodaje jednocześnie:

"Nikt nie wie, czy nadchodzący kryzys finansowy będzie krótki, jak po upadku Lehman Brothers, czy długi i bolesny, jak Wielka Depresja, która doprowadziła do upadku wielu banków. W zależności od scenariusza każdy z nas, od przeciętnego ciułacza po zamożnego przedsiębiorcę może wykonać pewne czynności, które go zabezpieczą. Lista tych czynności  jest wskazana wyłącznie dla osób, które oczekują że kryzys będzie głęboki i długotrwały"

Jeśli ktoś zechce śledzić bloga profesora Rybińskiego, poniżej podaję link do bloga:
www.rybinski.eu - blog profesora Krzysztofa Rybińskiego



wtorek, 5 czerwca 2012

Niezwykłe prywatne dochodzenie

Świat jest doskonałym "mechanizmem", który pozwala rozwijać się i wzrastać. Ekosystemy są zamkniętymi łańcuchami potrafiącymi przetrwać zanim człowiek nie przerwie któregoś ogniwa prowadząc do zniszczenia poprzez swoją głupotę, nienawiść lub zachłanność.
Całość tworzy harmonijną całość w którą może wpisać się człowiek osiągając szczęście. Niestety nie jesteśmy w stanie decydować sami o sobie, gdyż świat ze swoimi sztucznymi prawami uniemożliwia nam to. Człowiek nie jest istotą wolną dopóki nie pozwala mu się przebywać gdzie chce, odpoczywać kiedy chce i czerpać dobra które dała mu natura.
Kto dał politykom i biznesmenom prawo dysponowania wodą, ziemią i zasobami naturalnymi? Każdy jest dziedzicem tego wszystkiego i powinien z tego korzystać nieodpłatnie w ilości jakie są mu niezbędne dla przeżycia. Nie powinniśmy opodatkowywać powietrza, wody i słońca. Niestety odebrano nam nasze dziedzictwo, każąc za nie słono płacić. Efektem czego nie potrafimy cieszyć się życiem i spędzamy czas w pracy by zarobić na to co jest nam potrzebne do przeżycia m.in. ziemia, schronienie, woda, jedzenie, ubranie. Podzielam opinię zawartą w Konstytucji Nowej Ziemi że każdy człowie powinien mieć prawo do nieodpłatnego kawałka ziemi, które może uprawiać i na którym może się wybudować bez pozwoleń.

Foster Gamble przeprowadza własne dochodzenie prowadzące do nieoczekiwanych miejsc, ludzi i wydarzeń. Nie wszystkie tezy musimy popierać, jednak różnorodność obszarów tematycznych które zostały poruszone daje nam pewność, że to o czym mówi ma ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Osobiście sceptycznie podchodzę do tezy z kosmitami więc jeśli ktoś nie ma ochoty słuchać o kosmitach, polecam przewinąć film do 34 minuty i dalej oglądać z pełną przyjemnością to co przygotował dla nas Pan Gamble.


poniedziałek, 4 czerwca 2012

Po co wolność

Nie żebym się czepiał ale bieżące wydarzenia należy komentować a często najlepiej robią to artyści oraz internauci. Zatem zapraszam do obejrzenia teledysku:


piątek, 1 czerwca 2012

Ile kosztować może Twoje życie?

Paliwo                                                 600,0zł miesięcznie
Opłaty (woda, gaz, prąd, internet itp.) 1000,0zł miesięcznie
Żywność                                              400,0zł miesięcznie
 ...
Pensja:                                                    3400,0zł brutto
składka emerytalna: (9.76%)                      -331,8 zł
składka rentowa: (1.5%)                              -51,0 zł
składka chorobowa: (2.45%)                       -83,3 zł
składki na ubezpieczenia społeczne:            -466,1 zł
składka na ubezpieczenie zdrowotne: (9%) -264,1 zł
składka na ubezpieczenie zdrowotne podlegająca odliczeniu: (7.75%) -227,4 zł
zaliczka na podatek: (18%)                         -461,8 zł
zaliczka do urzędu skarbowego:                  -234,0 zł

Pensja netto:                                              2 435,8 zł
W kieszeni zostaje:                                    435,8 zł

Wszystko za co płacisz obarczone jest dodatkowo podatkiem VAT (zwykle 23%), jeśli pieniądze dasz na lokatę zapłacisz "podatek Belki" 19% od zysku z oprocentowania, co roku inflacja zjada kolejne 4% zgromadzonych pieniędzy. Ile zostaje Tobie pieniędzy za które pracujesz 8 najlepszych godzin w ciągu dnia, pięć razy w tygodniu znosząc uciążliwego szefa i bojąc się o to czy Ciebie nie zwolni?

Jeśli masz dodatkowe wydatki (np. spłacasz kredyt, kupujesz leki), pracujesz tylko po to by mieć pieniądze na życie. Niewolnictwo? Może warto wrócić do korzeni i zakupić działkę rolną? Czas wolny spędzać będziesz z rodziną a jeść będziesz zdrowe jedzenie, które sam wytworzysz.

Rozważ to!