wtorek, 24 kwietnia 2012

CO2 po Å‚apkach

Mało kto wie że Polska jest światowym liderem w opracowywaniu ultranowoczesnych technologii pozyskiwania energii z węgla. Każdy wie że w Polsce jest dużo kopalń węgla kamiennego a pierwszymi skojarzeniami jakie przychodzą gdy mówimy o węglu, są dymiące kominy i szkody górnicze. Od czasu do czasu media informują o zaczadzeniu tlenkiem węgla albo o pożarze sadzy kominowej.

(Zdjęcie: energetyka.wnp.pl)

Kto mógłby skorzystać na tym by Polska musiała odejść od węgla?
Na pewno Niemcy - lider w produkcji ogniw słonecznych, albo np. Francja, która jest dostawcą paliwa do elektrowni atomowych.

Wbrew powszechnie panującej opinii, istnieją ekologiczne i uzasadnione ekonomicznie przesłanki do stosowania węgla. Bo jak nie węgiel to co?

Energia geotermalna? - Dobre i tanie rozwiÄ…zanie pod warunkiem że jesteÅ›my na "geotermalnej żyle". Geotermia nie jest staÅ‚a w danej okolicy  i może zniknąć. Jaki bÄ™dzie wpÅ‚yw na przyrodÄ™ wyziÄ™biania zasobów gÅ‚Ä™binowych - trudno oszacować. Ponadto podczas wiercenia uwalniamy toksyczne gazy do atmosfery a aparatura, w tym pompy, poddane sÄ… takim procesom korozyjnym że trzeba je dosyć czÄ™sto wymieniać na nowe.

Ogniwa słoneczne? - Drogie, a podczas ich produkcji produkuje się więcej CO2 niż można zaoszczędzić podczas ich eksploatacji. Problemem wciąż jest magazynowanie pozyskanej energii. Akumulatory mają ograniczoną trwałość i są również drogie. Każde ogniwo traci z roku na rok kilka procent sprawności (mniej lub więcej w zależności od producenta). Może się okazać że sprawność spadnie do niemal zera, zanim inwestycja się zdąży zwrócić. Pocieszyć może fakt że powoli pojawia się tania konkurencja z Chin.

Kolektory słoneczne? - Piękna sprawa. Niestety główne do uzyskania Ciepłej Wody Użytkowej, często do ogrzania domu w okresie grzewczym ale raczej nie ma zastosowania do pozyskania energii elektrycznej. Proste i w pełni funkcjonalne kolektory można zrobić samemu, co jest zresztą bardzo proste.

Energia elektryczna z wiatru? - Chciałbym aby każdy mógł sobie postawić mały wiatrak na podwórku i korzystać z "darmowej" energii elektrycznej. Niestety polskie prawo jest tak skonstruowane by potencjalnych inwestorów całkowicie zniechęcić a wspierać prywatnych dostawców energii elektrycznej.
Ponadto ciągle pozostaje problem magazynowania energii i dostępności wiatru o odpowiedniej sile (zbyt mocny lub zbyt słaby nie nadaje się).

Pani Merkel. Proszę skarcić Polskę!

Polska to jedyny kraj UE, który sprzeciwia się przyjęciu propozycji KE dotyczących redukcji emisji CO2 do 2050 r. Propozycje te będą tematem spotkania ministrów gospodarki i energetyki krajów UE w tym tygodniu (PAP)

Czy dobrze postąpił polski rząd?
 USA jest najwiÄ™kszym emitentem CO2 a zachodnio-europejskie firmy przenoszÄ… swojÄ… produkcjÄ™ do Chin gdzie nie ma polityki ograniczajÄ…cej produkcjÄ™ CO2. Wszystko jest wielkÄ… hipokryzjÄ…, gdyż te same koncerny chwalÄ… siÄ™ że sÄ… ekologiczne i sprzyjajÄ… Å›rodowisku. 
Polska jako kraj na wÄ™glu stojÄ…cy a w dodatku z rozwijajÄ…cÄ… siÄ™ gospodarkÄ…, nie może sobie pozwolić na wciÄ…gniÄ™cie siÄ™ do tej bezsensownej gry. BiorÄ…c pod uwagÄ™ że CO2 ma efekt globalny, nie ma wiÄ™kszego znaczenia czy tony tego gazu wyprodukujemy w Europie czy w Chinach. 

"Kanclerz powinna porozmawiać z Polską i przekonać polski rząd do rezygnacji z blokady w sprawie ochrony klimatu" - powiedziała Ann-Kathrin Schneider ze Związku na rzecz Ochrony Środowiska i Natury.(PAP)

Podobnego zdania jest Regine Guenther z organizacji ekologicznej World Wide Fund For Nature (WWF) w Niemczech. "Merkel musi osobiście zająć się tą sprawą" - powiedziała.(PAP)

Bardzo chciałbym by politycy i organizacje, którym ponoć tak zależy na ochronie środowiska, zastanowiły się co zrobić by takim samym prawom objąć wszystkie kraje i firmy. Nie ma nic bardziej obłudnego niż oficjalnie przypinać sobie etykietkę proekologiczną a naprawdę wspierać przemysł który stanowi największe zagrożenie dla środowiska, niekiedy lokując go w krajach gdzie debata ekologiczna nie ma miejsca.


Jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej o technologii zgazowywania węgla może poczytać o tym na wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/IGCC

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz