czwartek, 19 kwietnia 2012

Trujący Pąs

Nie wszystko, co służy urodzie, sprzyja zdrowiu

W sobotni wieczór, 5 stycznia 2002 r., 15-letni Karol Bishop skierował porwany samolot szkoleniowy na drapacz chmur w mieście Tampa na Florydzie. W połowie kwietnia tego samego roku matka Karola złożyła w sądzie pozew o odszkodowanie za śmierć syna. Pozwała producenta leku, którym chłopiec leczył trądzik. W przypadku korzystnej decyzji sądu producent będzie musiał wypłacić 70 milionów dolarów za to, że Roaccutane (tretinoina) wywołał u Karola zaburzenia psychiczne z tendencją do samobójstwa.
 Wcześniej w 2000 r. członek Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu Bart Stupak, po samobójczej śmierci swojego 17-letniego syna, też leczonego tretinoiną, zebrał dane na temat innych ofiar leku przeciwtrądzikowego i powiadomił o sprawie opinię publiczną. W Wielkiej Brytanii w maju 2002 rodziny ofiar poinformowały o 15 samobójstwach nastolatków leczonych tretinoiną z powodu trądziku i zażądały wycofania leku z obrotu.

 Ponad 85 proc. ludzi choruje na trądzik w jakimś okresie swojego życia, z tego ogromna większość we wczesnej młodości, kiedy i niska samoocena i naiwność biją życiowe rekordy.
 - Produkty lecznicze zawierające tretinoinę wydawane są na receptę lekarza także w Polsce jako lek w kapsułkach pod nazwą Vesanoid, maść 0,5mg/g Retynowa oraz krem 0,5mg/g Retin A. - ostrzega dr Zbigniew Hałat z Medycznego Centrum Konsumenta.

 Producent leku Roaccutane odrzucił roszczenia rodzin ofiar, tłumacząc się dwudziestoletnim doświadczeniem bezpiecznego stosowania tretinoiny u ponad 13 milionów pacjentów i neguje podejrzenie o związek stosowania leku z depresją i samobójstwami.

ALEKSANDRA WÓJTOWICZ  "Rzeczpospolita", 20. września 2002r. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz