środa, 2 maja 2012

Dramaty kosmetyczne


 Ujawnione dramaty na nowo rozgrzały emocje wokół preparatów leczniczych i kosmetycznych. Nie wszystko, co służy urodzie, sprzyja zdrowiu - ostrzegają lekarze dermatolodzy. W większości kosmetyków polskich i zagranicznych zawartych jest ponad 400 substancji, których użycie powinno być zakazane. Dermatolodzy oceniają, że 10-20 proc. kobiet cierpi na alergie i inne schorzenia z powodu używania kosmetyków.
 W tuszach do rzęs często znajduje się polietylen, bizmut, chrom, tytan, mangan, azotan srebra. Po długotrwałym malowaniu nie tylko możemy pożegnać się z rzęsami, ale w skrajnych przypadkach nawet ze wzrokiem. 

 Antyperspiranty "faszerowane" są aluminium - zatruwają gruczoły limfatyczne i podejrzane są o powodowanie nowotworu piersi. Talk - składnik pudru - może powodować rozedmę płuc. Naturalna henna - farba do włosów - bywa powodem napadów astmy oskrzelowej u fryzjerów.

 Badania prowadzone w USA, Holandii i w innych krajach Europy Zachodniej pokazują, iż w ponad 50 proc. przypadków zmian wypryskowych na skórze ani pacjent, ani lekarz nie zdawali sobie sprawy, że ich przyczyną były kosmetyki - twierdzi dr Katarzyna Prystupa, lekarz dermatolog. 

 Większość reakcji alergicznych bywa związana ze środkami do pielęgnacji skóry: są to kremy, mleczka, toniki, lotiony. Stanowią 60 proc. reakcji niepożądanych. Na drugim miejscu pod tym względem znajdują się środki do pielęgnacji paznokci i włosów, perfumy, dezodoranty. 

 Kosmetyki do paznokci wywołują alergie nie w miejscu, gdzie byśmy się tego najbardziej spodziewali - w okolicy paznokcia czy opuszki palca, ale powodują najczęściej wyprysk kontaktowy "z przeniesienia". Świąd, pieczenia i wypryski pojawiają się w okolicach twarzy, oczodołów, szyi. Najczęściej przyczyną alergii są konserwanty i substancje zapachowe. 

Źródło: Rzeczpospolita, 20. września 2002r.  DR ZBIGNIEW HAŁAT

Dr Zbigniew Hałat jest lekarzem medycyny, specjalistą epidemiologiem, redaktorem naczelnym czasopisma ruchu ochrony zdrowia "Zagrożenia zdrowia w Polsce", prezesem Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Konsumentów i założycielem Instytutu Wody.  

MEDYCZNE CENTRUM KONSUMENT:
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz